Zavolejte nám (Po 12-17, Út-Čt 8-17, Pá 8-16:30)
Motoexpedice Nordkapp 2011

Motoexpedice Nordkapp 2011

admin hlavní 01. 08. 2011 Recenze

Testovací období 1. - 16.7.2011

Testoval: Dušan Valach

Testované produkty:
1x Pánské triko DAKAR/Coolmax
1x Boxerky DAKAR/Coolmax
1x Termo triko Himalaje – modré
1x Termo spodky 3 Himalaje – modré
1x Triko dlouhý rukáv klasické – černé
2x Sportovní ohrnovací ponožky - černé
1x Spoločenské ponožky - černé
1x Clean+supraperl na skloSlovní vyhodnocení testu:
Test výrobků se uskutečnil v rámci motoexpedice Nordkapp 2011 ve dnech 1. - 16.7.2011, tj. přejezd na motorce z ČR přes Německo a Dánsko (2dny), trajektem do Norska až za polární kruh (celkem 11 dní) a zpět přes Švédsko, Dánsko a Německo do ČR (3 dny). Délka celkem cca 8200km.
   

Počasí a klimatické podmínky – první dva dny zrychlený přesun z ČR přes Německo
a Dánsko. Zpočátku sluníčko, v průběhu dne zamračeno a místy mrholení. Druhý den jízda převážně v dešti. Teplota vzduchu kolem 20 oC.

Přejezd Norskem: pro Norsko bylo typické střídání teplého ale vlhkého počasí s občasným mírným deštěm. Teploty přes den 12 – 18 oC, v noci poměrně teplo, kolem 14-16 oC.
Přejezd průsmyků kolem sev.polárního kruhu a některých pahorkatin byl již v pásmu výskytu sněhových jazyků nebo v blízkostí ledovcových splazů. Teploty zde klesaly až k 5 oC. Návrat zpět přes Švédsko, Dánsko a Německo byl opět ve formě zrychleného přesunu s využitím rychlostních komunikací. V průběhu přejezdu Švédskem nás zastihl silný liják i s krupobitím. Dle vyjádření místních obyvatel byl svou silou nadprůměrný. Přejezd lijákem způsobil prolomení jinak až doposud nepromokavé membrány na motokalhotách v oblasti klína. Ostatní oblečení nápor vydrželo, zůstal jen pocit chladu a vlhka, které se ale po
zastavení nepotvrdilo a spodní oblečení včetně bot zůstalo suché. Přejezd přes Německo proběhl již za krásného slunečného počasí.

          

Test výrobků Nanosilver – soupravu Himalaje jsem vyčlenil jako spací soupravu. To se nakonec ukázalo jako velmi dobrá volba. Při ubytování pod střechou udržovalo spolehlivě tělesnou teplotu a nezaznamenal jsem přes noc žádnou zvýšenou potivost, přestože s tím mám celkem značné problémy. Spaní pod stanem – celkem 5x a 1x „pod širákem“- ve spacáku s dobrým tepelným komfortem potvrdilo velmi dobré tepelné vlastnosti této soupravy, dobrý odvod potu v průběhu spaní a příjemné a pohodlné nošení. Po vyspání stačí nechat triko i spodky krátce vyvětrat a sbalit. Po celou dobu jsem je nemusel prát, nevykazovaly žádný nadměrný pach ani nebyly cítit potem.

Dalším vynikajícím výrobkem je spr. DAKAR/Coolmax (triko a boxerky). Využíval jsem je jako triko na večerní nošení a na fyzicky náročnou turistiku. Za krásného slunečného počasí jsem triko několikrát propotil „durch“ bez jakékoliv vizuální změny či pocitu chladu. Druhý den bylo triko i boxerky připraveny k dalšímu využívaní bez praní a bez jakéhokoliv zápachu!!!! Neuvěřitelné, ale reálné.
Dále bych vyzdvihl ponožky – sportovní i společenské. Mají úžasnou hřejivou schopnost a schopnost zachovat pocit sucha. Po vytrvalých deštích boty přeci jenom nějakou vlhkost „pustily“, nicméně ponožky pocit sucha udržely. Po vyprání potřebují k úplnému uschnutídelší dobu či suché prostředí. Vyplatí se proto využívat min. 3 páry k pravidelné obměně a praní.

                                       

Triko dlouhý rukáv – bylo využívané jako základní oblečení pod textilní motobundu
s membránou proti dešti a windstoperem. Osvědčilo se jenom při teplotách kolem 14-18 oC. Při nižších teplotách nebo za deště triko již nedokázalo udržet pocit tepla, při kombinaci s další vrstvou funkčního prádla - triko DEVOLD - již docházelo k nadměrnému pocení a triko bylo večer cítit potem. Po vyprání potřebuje důkladně vysušit, nelze jej bezprostředně po vyprání obléct. Tato situace se opakovala ještě jednou (pocit chladu a následně po doplnění dalšího oblečení propocení), poté se osvědčilo použít pouze triko DEVOLD, které je teplejší a lépe dokáže eliminovat různé výkyvy teplot. Z tohoto důvodu byla po čtyřech dnech ponechána tato varianta až do konce expedice. Stejně hodnotím triko jako dobré!!

Poslední testovaná věc – čistič Clean+Supraperl na sklo. Clean funguje výtečně a bez výtek, přípravek Supraperl fungoval za deštivého počasí a po nanesení a vyleštění perfektně, postupně jeho účinek ale slábne a po cca 2hod. jízdy deštěm byl jeho účinek již velice slabý až neznatelný. Tato doba se mi jeví jako nedostatečná, očekával jsem delší dobu působení a prokazatelnější účinek (roztříštění vody na malé kapičky a jejich okamžité zmizení
z průzoru helmy). Jako další nedostatek se časem projevily nálepky s označením výrobku, které se při používaní ve vlhku rozmočily a ve velmi krátkém čase tak hrozí, že nepůjde rozeznat, která nádobka obsahuje který prostředek. Bylo by vhodné od sebe lahvičky barevně nebo jinak (tvarem, velikostí a pod.) rozlišit od sebe.

Tímto bych chtěl poděkovat řediteli a manažerce výroby firmy NanoTrade, s.r.o. se sídlem v Olomouci, za poskytnutí výrobků k jejich testování. Na základě vlastních zkušeností mohu s určitostí potvrdit, že jejich výrobky, které jsem měl možnost krátce testovat, jsou plně srovnatelné s obdobnými výrobky známých a zavedených světových značek.

O to větší potěšení je, že se jedná o domácí český výrobek. Věřím, že budou k dostání i za přijatelné ceny.

V Mikulově, 30.7.2011

Valach Dušan, v.r.