Zavolejte nám (Po 12-17, Út-Čt 8-17, Pá 8-16:30)
Hydrofobní prostředek na vodácké kamery

Hydrofobní prostředek na vodácké kamery

Ladislav Torčík 17. 10. 2018 Recenze

Jak řešit problematiku znehodnoceného videa a fotky vlivem usazených kapek na čočkách kamer, třeba při splouvání řek?

Splouvání řek je pro nás potěšením a radostí a právě tyto chvíle se pokouší čím dál více vodáků uchovat nejen ve své paměti, ale také na nějaké záznamové médium. Díky tomu můžeme ukazovat ostatním, kde všude jsme byli, jaké to tam bylo pěkné a jak jsme si to užili. K tomu obvykle využíváme vodě odolnou kamerku umístěnou buď na helmě jezdce nebo na lodi, aby byl záznam co nejvěrohodnější a zároveň aby se o kamerku nikdo nemusel starat a držet ji. Sice se tím natočí spousta materiálu, ale zimy jsou dlouhé a na sestříhání se čas vždycky najde. Jenže pak najednou zjistíte, že zrovna ta nejhezčí a nejnáročnější část se nějak nepovedla. Uprostřed malého objektivu se usídlila velká kapka, která všechno rozostří a celý průjezd peřeje je tak zničen. Chvilku řešíte dilema, jestli ty čmáranice do videa umístit, protože vpravo dole je kousek řeky přeci dobře vidět, nebo to rovnou celé vystřihnout. A když se to stane třeba na horním Labi pod přehradou, jsme naštvaní dvojnásobně.

Labe pod přehradou a kapky na objektivu
Labe pod přehradou a kapky na objektivu

Jak se tomu vyvarovat, aby jedna kapka z vodní tříště po průjezdu peřeje nezničila celý záznam? Problém je ten, že si na helmu nevidíme a v peřeji obvykle nemáme čas experimentovat tak, že si helmu sundáme, očistíme a opět nasadíme. Dá se to občas udělat ve vracáku, ale objektiv se stejně nedá otřít do sucha, takže tam nějaké voda zůstane.

Kapka na objektivu
Kapka na objektivu

Tento přímo existenční problém jsem začal řešit v zimě. Mám Gopro 5, ale dá se předpokládat, že skla objektivů budou podobná u všech ostatních výrobců. Používá se buď sklo nebo plast, u Gopro ještě sklo natřou nějakým tukem, aby co nejvíce zabránil usazování kapek. To ale bohužel nepomáhá. Zkusil jsem se zeptat na zkušenosti ostatních, kdy se mi dostalo rad typu oblíznutí objektivu jazykem až po tekuté stěrače. Nic bohužel nefungovalo ideálně a tak jsem se spojil s firmou NanoTrade, která vyrábí nanoprodukty pro ošetření povrchů včetně hydrofobních, tedy odpuzujících vodu. Obdržel jsem od nich dva nano produkty, jeden na skleněný, druhý na plastový povrch.

SUPRAPERL
SUPRAPERL

Vyzkoušel jsem oba s tím výsledkem, že chování vody na objektivu bylo v zásadě stejné. Pokud se objektiv ponořil celý, např. při eskymáku, voda z něho stekla a žádná kapka na objektivu neulpěla. Povzbuzen tímto supr výsledkem jsem sjel pár peřejnatých úseků, ale kapky na objektivu najednou zůstávaly. Stávalo se to při průjezdu vodní tříští z peřejí, kdy kapky byly drobné a ulpívaly na skle.

Příčinou tohoto jevu je gravitace. Větší kapky mají i větší plochu, a tak díky gravitaci a odpuzujícímu povrchu snadno sjedou ze skla. Jenže drobounké kapky i přes nano technologii ulpí na objektivu a zůstanou zde. Bohužel varianta drobných kapek je pro vodáky pravděpodobnější, takže řešení nebylo nalezeno. Přesto je ale situace mnohem lepší, než na začátku. Nátěr výrazně pomáhá a často řeším drobné kapky tak, že kameru jednoduše ponořím do vody, než že bych se je pokoušel utřít.

Jak nástřik funguje, si můžete prohlédnout na videu.

Petr, raft.cz