Zavolejte nám (Po 12-17, Út-Čt 8-17, Pá 8-16:30)

Výzva politikům

Eva Torčíková 31. 03. 2020 Proč nanosilver?

Nanotechnologie by měla být strategií pro Českou republiku

Převzato ze stránek http://www.nanoasociace.cz/

Společnost NanoTrade s.r.o. je zakládajícím členem Asociace nanotechnologického průmyslu ČR

VÝZVA POLITIKŮM – Nanotechnologie jako strategická technologie České republiky

Kombinace českých nanotechnologií se musí stát základem budoucího integrovaného systému preventivní ochrany obyvatelstva. Udělejme nanotechnologie strategickou technologií České republiky.

Je začátek jara 2020 a my se nacházíme uprostřed pandemie způsobené koronavirem. Nebyli jsme na to dostatečně připraveni. Nikdo ve skutečnosti s takovou extrémní situací nepočítal. Podcenili jsme nebezpečí.  Byli jsme donuceni naplno si uvědomit, že jsme závislí na výrobě ochranných pomůcek v zahraničí. Byli jsme donuceni naplno si uvědomit zranitelnost našeho státu a ohrožení jeho obyvatel tváří v tvář globálním hrozbám typu pandemií, biologických a chemických útoků.

Rodinné stříbro České republiky jsou aplikované nanotechnologie. Jsme na světové špičce v průmyslových a civilních aplikací pokročilých materiálových technologií. V Evropě jsme jediní, kdo průmyslově vyrábí nanovlákenné membrány a výrobky z nich. Mezi ně patří nanovlákenné respirátory, roušky a filtry do vzduchotechniky, které  spolehlivě zachytí kapénky s viry a bakteriemi, tenká nanovlákna fungují navíc díky Van der Waalsovým jako magnety pro velmi malé částice. V České republice jsme také vynalezli a vyrábíme fotokatalytické nanonátěry a nanočističky, které likvidují bakterie i viry včetně koronaviru ve vzduchu.

Kombinace českých nanotechnologií se musí stát základem budoucího integrovaného systému preventivní ochrany obyvatelstva. Zkuste si představit letiště, nemocnice, domovy důchodců, nádraží nebo třeba obchodní centra ošetřená fotokatalytickými nátěry, se vzduchotechnikou vybavenou nanofiltry, kde se pohybují lidé vybavení nanovlákennými respirátory či nanorouškami. Riziko nákazy se sníží o desítky procent oproti současné situaci, kdy máte třeba jen bavlněnou roušku jako jedinou ochranu proti vdechnutí kontaminovaného vzduchu.

V současnosti je v České republice jeden velký průmyslový výrobce antivirové nanomembrány, dva menší, několik dalších firem má laboratorní stroje na výrobu nanovlákna a existují nejméně dva velké projekty vývoje a průmyslové výroby nanomembrán. Máme unikátní nanovlákenný respirátor FFP3, který by nám mohl závidět celý svět, a během jednoho měsíce se rozběhne automatická linka s kapacitou až půl milionu kusů měsíčně. Několik dalších českých firem v této nelehké době zahájilo a posiluje výrobu nanovlákenných roušek pro zdravotníky. Není nereálné dosáhnout celkové měsíční produkce až milion antivirových nanoroušek, které se svými vlastnostmi blíží těm nejkvalitnějším respirátorům. To, co ještě nepochopil český stát, pochopili jeho obyvatelé, exponenciálně vzrostla poptávka po fotokatalytických nanonátěrech a nanočističkách vzduchu.

Ano, je možné, abychom se stali soběstační ve výrobě ochranných pomůcek s vysokou přidanou hodnotou. Ano, je možné se lépe připravit na budoucí hrozby, ošetřit zdi a stropy budov fotokatalytickými nátěry a do vzduchotechniky zabudovat nanovlákenné filtry. Ochrana a prevence. Ano, je možné podpořit investice do českých nanotechnologických firem, které speciální ochranné pomůcky dokážou vyrobit. Ano, je možné dokonce mít i nanotechnologický provoz vlastněný státem, který bude zakonzervovaný čekat na aktivaci. Ano, je možné investovat miliardy korun promarněné nouzovými nákupy z Asie do vlastních technologií.

Pane premiére, ministři, poslanci, senátoři, jsme malá nano země, ale umíme nanotechnologie. Udělejme nanotechnologie strategickou technologií České republiky.