Zavolejte nám (Po 12-17, Út-Čt 8-17, Pá 8-16:30)
Proč kosmonauti nosí antibakteriální materiály?

Proč kosmonauti nosí antibakteriální materiály?

Šárka Šmídová 09. 01. 2020 Proč nanosilver?

Proč také kosmonauti využívají oblečení se stříbrem?

Stříbro zabraňuje množení bakterií, které vznikají např. při pocení. Díky stříbru obsaženému ve vláknu a pevně v něm zakotvenému se také oblečení stává antibakteriální. Samotné oblečení ani jeho nositel pak nepříjemně nezavání.

Na vesmírných stanicích nejsou vybaveni astronauti pračkou, proto potřebuji kvalitní oblečení, které vydrží co nejdéle fresh a voní přirozeně nejen sobě, ale také svému okolí :) Umíte si představit první společné lety do vesmíru, když ještě neznali nové technologie v oblečení? Ještě v roce 2015 uváděly novinové články titulek: "Proč to na Mezinárodní vesmírné stanici smrdí jak v tchořinci?"

Stříbro, obsažené ve vláknech oblečení, příznivě působí i na ekzémy, akné, plísně a mykózy. Jak je to možné, jak to funguje? Ionty stříbra ovlivňují látkovou výměnu buněčného systému bakterií. Potlačují dýchání a bazální metabolismus na elektronové úrovní a dopravu substrátu v buněčné membráně. Antibiotický a fungicidní účinek nanostříbra je dán jeho přímým průnikem do bakterie a jeho reakcí s -SH skupinami oxidačních metabolických enzymů bakterie. Tím vlastně dochází k udušení bakterie. Další antibakteriální účinek stříbra je způsoben vytvářením aktivního kyslíku. Bakterie navíc nezískávají rezistenci vůči těmto kovům, což je výhoda proti klasickým antibiotikům. Koneckonců nosit oblečení naplněné antibiotiky by asi nebylo nejšťastnější :-)

Právě tyto antibakteriální vlastnosti umožňují podstatně delší nošení oblečení a méně praní. Čímž se oblečení nanosilver stává ideální a základní výbavou nejen do vesmíru, ale také na cestování a sport na zemi!