Zavolejte nám (Po 12-17, Út-Čt 8-17, Pá 8-16:30)

Funkční prádlo: při správném nošení, nenahraditelná vrstva oblečení

admin hlavní 08. 08. 2011 Proč nanosilver?

Moderní technologie pronikají do všech oblastí lidské činnosti. Vývoj se nevyhnul ani oblasti sportovního oblečení, které je určené širokému spektru uživatelů – od vrcholových sportovců, přes zapálené poloprofesionály až po aktivně sportující rekreační sportovce. Při všech outdoorových aktivitách spojených s aktivním pohybem potřebujeme, abychom se cítili pohodlně, příjemně, byli v teple, v suchu, zbytečně se nepotili a pokud jsou aktivity náročnější a zpotíme se, tak aby byl pot rychle odveden od našeho těla do vnější vrstvy oblečení, kde se odpaří.

Funkční prádlo je vyvinuto přesně pro tento účel. Zpočátku bylo určeno a využíváno především vrcholovými sportovci. V současné době se funkční prádlo těší oblibě u takřka většiny aktivních sportovců, kterým není lhostejné vlastní zdraví, pohodlí a příjemný pocit při sportování.

Proč je funkční prádlo „funkční“?

Abychom mohli mluvit o funkčním prádle, případně termoprádle, jež je variantou funkčního prádla určeného především k termoregulaci a udržení tepelného komfortu při náročných aktivitách, musí být funkční prádlo vyrobeno z kvalitních materiálů a založeno na technologii tzv. „knotového efektu“.

Princip knotového efektu spočívá v odvodu vlhkosti směrem od těla sportovce do vnější vrstvy oblečení, kde se vlhkost postupně odpaří. Funkční prádlo musí být proto vyrobeno z vláken, které díky speciálnímu tvaru a povrchové úpravě zabraňující absorpci vlhkosti do vlákna a transportují vlhkost pryč od pokožky.

Funkční prádlo, respektive princip knotového efektu, má ještě jednu výraznou předost. A to rychlost odvodu vlhkosti. Zde funguje přímá úměra mezi tělesnou aktivitou sportovce a rychlostí odvodu potu. Čím vyšší bude tělesná aktivita, například při náročných aktivitách v extrémních podmínkách, tím rychleji a efektivněji bude pot odváděn směrem od těla. Díky těmto vlastnostem napomáhá funkční prádlo udržet vysoký tepelný komfort a efektivně zabraňuje prochladnutí.

Samozřejmě existuje řada dalších technologií, které propůjčují funkčnímu prádlu i jiné vlastnosti než jen efektivní odvod potu a účinnou termoregulaci. Firmy specializující se na výrobu funkčního oblečení a termoprádla jsou schopny vyrobit například funkční prádlo s antibakteriálními vlastnostmi nebo chladivým efektem. V těchto případech využívají ta samá vlákna jako u standardního funkčního prádla (mluvíme-li o funkčním prádle ze syntetických vláken), ale doplňují je například o nanočástice stříbra (nanosilver®) nebo je kombinují  s jinými vlákny - vlákna Coolmax®, která poskytují při nošení chladivý efekt.

Funkční prádlo se musí umět nosit

K tomu, aby funkční prádlo plnilo svůj účel, nestačí pouze kvalitní materiál a moderní technologie. Funkční prádlo musíme zároveň umět správně nosit. Pouze tehdy nám funkční prádlo poskytne 100% funkčnost.

Základ správného oblékání spočívá ve vrstvení oblečení – tzv. cibulový způsob. Na tom se shodují nejen všichni vrcholoví a adrenalinoví sportovci, kteří podávají náročné sportovní výkony v extrémních podmínkách, ale také odborníci z řad výrobců. Funkční prádlo (kalhotky, boxerky, trička, ponožky, spodky atd.) patří do první z pěti vrstev (počet vrstev závisí na aktivitách a prostředí – více o vrstvení oblečení vám přineseme v dalším článku), která je v kontaktu přímo s pokožkou. Od této vrstvy se následně odvíjí, jak se budete při sportu a aktivním pohybu cítit.

Výše uvedené vlastnosti funkčního prádla fungují za předpokladu, že další vrstvy oblečení jsou vrstveny ve správném pořadí. Nedoporučuje se proto kombinovat syntetické materiály s přírodními. Funkčnost materiálů je rozdílná a mnohdy jeden potlačuje funkčnost toho druhého.

10 tipů pro nákup funkčního prádla

Nevíte-li si rady s výběrem či nákupem kvalitního funkčního prádla, inspirujte se deseti tipy pro zodpovědný nákup:

  1. Rozmyslete se, na co funkční prádlo kupujete – existují různé druhy funkčního prádla pro konkrétní sportovní aktivity. Nakupujte prádlo „na míru aktivitám“, které chcete podnikat. Univerzální řady funkčního prádla existují, ale při některých aktivitách může být univerzálnost značnou nevýhodou.
  2. Přemýšlejte, pro které období prádlo kupujete – opět zde platí to samé, jako v prvním bodě. Nakupujte funkční prádlo na míru období a klimatickým podmínkám.
  3. Dbejte na správnou velikost – funkční prádlo musí kopírovat křivky vašeho těla.  Pokud nebude funkční prádlo přiléhavé, jeho funkčnost bude výrazně omezena až úplně potlačena.
  4. Všímejte si hmotnosti – hmotnost vybavení je pro některé sportovní aktivity (treking, hiking, VHT, horolezectví apod.) rozhodujícím faktorem. Chystáte-li delší expedici či výpravu s batohem na zádech, rozhodně lehké funkční prádlo oceníte.
  5. Vyžadujte nadstandardní vlastnosti – antibakteriální vlastnosti, chladivý efekt nebo eliminace pachů jsou příjemným bonusem, jenž funkční prádlo nabízí.
  6. Promyslete, jaké další vrstvy oblečení využíváte – funkční prádlo nakupujte s ohledem na další vrstvy vašeho oblečení – přírodní materiály, syntetické materiály, termoizolační vrstva apod.
  7. Dejte na reference známých – nevíte-li si rady s výběrem, poraďte se známými. Není nic lepšího, než doporučení konkrétní značky od člověka, který funkční prádlo vyzkoušel a jemuž důvěřujete.
  8. Nastudujte si dostatek informací  - před samotným výběrem a nákupem není od věci nastudovat si informace týkající se funkčního prádla, materiálů, vrstvení oblečení a podobně. Čím více toho víte, tím méně vás něco překvapí.
  9. Nechte si případně poradit  - nevíte-li si rady, nechte si poradit od odborníků.
  10. Buďte loajální – pokud jste s určitou značkou spokojeni, zachovejte jí přízeň.

Zpříjemněte si požitek ze sportování pořízením kvalitního funkčního prádla! Nahlédněte do našeho e-shopu, kde jsme pro vás připravili nové kolekce funkčního prádla pro různá roční období a sportovní aktivity.