Zavolejte nám (Po 12-17, Út-Čt 8-17, Pá 8-16:30)

První nanolék je tady

admin hlavní 01. 03. 2011 Nanotechnologie v médiích

Dost možná je to symbolický milník, srovnatelný se startem první kosmické družice nebo s otevřením první internetové stránky. V minulých dnech americký Úřad pro dohled nad léčivy a potravinami schválil k užívání nový protirakovinný preparát Abraxane. Jde o historicky první lék, připravený na bázi nanotechnologií. Před medicínou se tím otevírají nebývalé možnosti.

Nanotechnologie, označované jako "velká věda zabývající se miniaturními věcmi", zkoumají svět nepatrných částic s průměrem nejvýše několika desítek nanometrů (miliontin milimetru).

Je to svébytný vesmír, řídící se velmi zvláštními zákonitostmi. Pokud je libovolná známá látka vyrobena v podobě nanočástic, získává nové vlastnosti. Příklad? Výrobci oken chtěli přidávat do skel oxid titaničitý kvůli jeho výborným izolačním vlastnostem; pod jeho vlivem ale skla tmavnou do naprosté neprůhlednosti. Když však týž prvek použili v podobě nanočástic, sklo si zachovalo čirost a získalo nadto mimořádnou schopnost odrážet sluneční paprsky.

Podobných příkladů existují desítky: díky své schopnosti pronikat do míst, kam se při běžných velikostech žádná látka nedostane, jsou už dnes nanočástice s fantastickými výsledky využívány třeba při čištění kontaminovaných půd. A nyní vstupují do medicíny.
Abraxane je zatím jen prvním klinicky schváleným přípravkem, který má pomoci ženám trpícím metastázemi při nádorech prsu.

Díky nanotechnologii má podstatně méně vedlejších efektů a podstatně vyšší účinnost než jeho předchůdci. Vzhledem k tomu, kolik peněz a energie dnes farmaceutické společnosti investují do vývoje léčiv, budou po Abraxanu patrně brzy následovat další, možná i důležitější. Už dnes vědci úspěšně experimentují se speciálními nanostřelami schopnými poslat na onen svět zhoubné buňky v samotném jejich zárodku.

Zdroj: Respekt, 7.2.2005