Zavolejte nám (Po 12-17, Út-Čt 8-17, Pá 8-16:30)

Pohled do evropské nanobudoucnosti

admin hlavní 01. 03. 2011 Nanotechnologie v médiích

Koncem roku 2004 proběhla celoevropská on-line diskuse k problematice nanotechnologií. Zaměřila se na získání informací o působení těchto vznikajících technologií, situaci Evropy ve srovnání s jinými částmi světa, k problematice financování a infrastruktury a na obavy z možného negativního působení na zdraví populace.

Do virtuální diskuse se zapojilo přes 700 účastníků z vědeckého společenství a podniků. Připojili se také žurnalisté a další pozorovatelé celkem ze 32 zemí.
Devadesát procent profesionálů očekává, že v nastávající dekádě budou mít nanotechnologie významný vliv na průmysl a 80 % věří, že způsobí také značné změny ve společnosti.

Mezi základními vědeckými disciplínami pro rozvoj nanotechnologií byly ponejvíce uváděny vědy o materiálu, chemie, medicína a informační technologie. Z hlediska obav o zdraví obyvatelstva, životní prostředí a bezpečnost všeobecně, převládá názor, že hodnocení rizik by mělo být součástí výzkumu od raných stádií prací. Zvláštní důraz byl kladen na nezbytnost komunikace a seriózního informování veřejnosti. Téměř devět desetin účastníků sdílí názor, že je nutno přijmout zásadu dobrých vztahů a mnohostranných konzultací s rozvinutými i rozvojovými zeměmi.

Zdroj: Technický týdeník, 17.5.2005