Zavolejte nám (Po 12-17, Út-Čt 8-17, Pá 8-16:30)
Nanotechnologie v pohonných hmotách

Nanotechnologie v pohonných hmotách

Eva Torčíková 07. 03. 2013 Nanotechnologie v médiích

Dne 6.3. 2013 společnost NanoTrade s.r.o. ve spolupráci se sdružením OSTRAVA BEZPEČNÁ DOPRAVA !!! a Centrem bezpečné jízdy Libros Ostrava připravila mezinárodní seminář o hledání úspor v dopravě i vlivu pohonných hmot na životní prostředí. 

Seminář na téma Nové technologie - moderní cesta k efektirvní ochraně životního prostředí a ekonomiky provozu byl zaměřen na praktické aplikace a výsledky.

V současné době se stále hovoří o hledání různých forem snižování nákladů při rostoucích cenách energií.

Jedním z nich může být pro společnosti, které používají motorovou naftu, inovativní produkt Envirox®, který byl vyvinut na University of Oxford ve Velké Británii společností Energenics. NanoTrade s.r.o. zastupuje trh střední a východní Evropy.

Nanoaditivum do nafty – Envirox™ je již řadu let využíván v různých oblastech a oborech, např. v automobilové i železniční dopravě a přepravě, v důlním průmyslu nebo v enegetických celcích, ve vozidlech AČR (Armáda ČR). V prosinci roku 2012 skončil dlouhodobý výzkumný projekt také v Armádě ČR, o kterém více přednese zástupce Univerzity obrany.  Dnes je využíván u mnoha subjektů v řadě zemí EU.

O pozitivní zkušenosti zavedení nového produktu, který je založen na nových technologiích - nanotechnologiích, se podělí s účastníky semináře zástupci firem z Velké Británie, České republiky, Polska a Maďarska.

 

Informace o úsporách jsou pro řadu firem významné, ale je třeba zdůraznit také příznivý dopad užívání nanoaditiva na snižování emisí z výfukových plynů. To je zejména v Moravskoslezském kraji téma, které významně zajímá jak veřejnou správu, tak i zde žijící obyvatelé. 

A jaké jsou dosavadní reakce a zkušenosti na trhu k novým technologiím v oblasti paliv? „Je to hodně podobné, jako s jinými novými výrobky. Vše potřebuje delší čas, aby měl zákazník jistotu, že to opravdu funguje“, upřesňuje Ladislav Torčík, ředitel společnosti NanoTrade, které seminář pořádá a je významnou odbornou firmou v  oblasti nanoaditiv ve střední Evropě. „Z řady dodávek a testování však vyplývají zajímavá zjištění. V některých firmách sedí opravdu silné „žáby na prameni“ a brání se jakýmkoliv úsporám za každou cenu. Včetně manipulace s daty i výsledky. Asi zde existují silné vazby na dodavatele paliv nebo obava ze ztráty dotací na km. Proklamace o jejich zájmu k úsporám jsou jen tiskovými zprávami. Jsou ale i subjekty, kde management a majitelé umí počítat a jejich aktivní hledání úspor je odměněno dosaženými výsledky. Mimo to je také důležitý kvalitní sběr a zpracování dat a související metodika vyhodnocování. Je to možná pracné, ale má to výsledky. A od takových firem se dá dobře učit. To je smyslem i tohoto semináře, kde se prezentují dosažené výsledky z různých oborů i velikost firem“, uvádí Ing. Ladislav Torčík.