Nanotechnologie přicházejí
admin hlavní 01. 03. 2011 Nanotechnologie v médiích
Přestože je stále kolem nich hodně mediálního šílenství, nanotechnologie se definitivně přesouvají z laboratoří na trh. Připravte se na auta, čipy a golfové míčky vyrobené z nových materiálů, konstruovaných na úrovní jednotlivých ATOMŮ.
Strávili středověk v laboratořích za světla svíček, lopotili se s vařením univerzálních lektvarů a přeměnou obecných kovů ve zlato či stříbro. A naprosto selhali. Na úsvitu vědecké revoluce výzkumníci vybavení mikroskopy objevili moderní chemii a alchymii odsoudili jako šarlatánství. Ukazuje se však, že alchymisté byli jen o pár století napřed.
Dnes vědci na třech kontinentech v bublajících laboratořích vybavených obrovskými mikroskopy slibují neuvěřitelné nové materiály a léky, na které by alchymisté byli pyšní. Tato činnost se odehrává v říši nanotechnologie, nejmenšího stupně průmyslu.
Normovaná měrná jednotka jeden nanometr je miliardtina metru a odpovídá stěží deseti atomům vodíku v řadě. V tomto oboru se mohou na špičce špendlíku odehrávat úplná dramata a kýchnutí má sílu bouřlivého hurikánu. Proč tak malá měřítka? Vědci zjistili, že látky v malém poměru se často chovají velmi odlišně. Zatímco vědecké pozadí fenoménu je stále částečně zahaleno tajemstvím, komerční potenciál nekonečně malých částic se rychle stává středem zájmu.
Důvěrně známé materiály - od zlata až po uhlík - vykazují překvapující a užitečné nové vlastnosti. Některé přenášejí světlo či elektřinu, jiné v tvrdosti překonají diamant nebo se mění v silný chemický katalyzátor. Výzkumníci navíc zjišťují, že malá dávka nanočástic může transformovat chemické vlastnosti a podstatu věcí, které je velikostí daleko převyšují. Vytvoří tak vše od opevněných krytů až po superúčinné palivové články.
Inženýři pracující s nanotechnologiemi mají zcela nové možnosti a prostředky, které překypují zázraky a zavánějí potenciálním bohatstvím. Nyní nastává čas sklizně. Během roku 2005 se velké i malé společnosti častěji pohrnou z laboratoří na trh s produkty založenými na nanotechnologiích. Spotřebitelé se s nanotechnologiemi setkají v podobě vozů Hummer, jejichž díly jsou odolné proti odření, u tenisových raket Wilson lépe přenášejícími sílu úderu nebo u golfových míčků navržených tak, aby létaly přímo.
Investoři budou zároveň zahlcováni spoustou smělých prohlášení. Počítačový gigant Hewlett-Packard například 2. února oznámil revoluci ve výrobě, která by mohla do deseti let přenést počítačové technologie daleko za dnešní křemík a tranzistory. "Znovu objevujeme počítač, ale nyní na molekulární bázi," tvrdí Stan Williams, šéf kvantového výzkumu firmy a spoluautor zprávy. Prozatím se nanotechnologie prosazují skromně.
Největší odbyt nanočástic obstarávají známé produkty, od kaučukových náplní v pneumatikách (odvětví s ročním obratem čtyř miliard dolarů) až po stříbro užívané v tradiční fotografii. Lux R esearch, newyorská poradenská firma zaměřená na trh s nanotechnologiemi, odhaduje, že se letos budou týkat průmyslově vyráběného zboží v hodnotě pouhých třinácti miliard. A to je jen o málo více než statistická chyba v celosvětové ekonomice.
Zdroj: Euro, 14.2.2005