↑ nahoru

Navigace: Nanotechnologie v médiích » Nanotechnologie přicházejí

Nanotechnologie přicházejí

Přestože je stále kolem nich hodně mediálního šílenství, nanotechnologie se definitivně přesouvají z laboratoří na trh. Připravte se na auta, čipy a golfové míčky vyrobené z nových materiálů, konstruovaných na úrovní jednotlivých ATOMŮ. 

Strávili středověk v laboratořích za světla svíček, lopotili se s vařením univerzálních lektvarů a přeměnou obecných kovů ve zlato či stříbro. A naprosto selhali. Na úsvitu vědecké revoluce výzkumníci vybavení mikroskopy objevili moderní chemii a alchymii odsoudili jako šarlatánství. Ukazuje se však, že alchymisté byli jen o pár století napřed.

Dnes vědci na třech kontinentech v bublajících laboratořích vybavených obrovskými mikroskopy slibují neuvěřitelné nové materiály a léky, na které by alchymisté byli pyšní. Tato činnost se odehrává v říši nanotechnologie, nejmenšího stupně průmyslu.

Normovaná měrná jednotka jeden nanometr je miliardtina metru a odpovídá stěží deseti atomům vodíku v řadě. V tomto oboru se mohou na špičce špendlíku odehrávat úplná dramata a kýchnutí má sílu bouřlivého hurikánu. Proč tak malá měřítka? Vědci zjistili, že látky v malém poměru se často chovají velmi odlišně. Zatímco vědecké pozadí fenoménu je stále částečně zahaleno tajemstvím, komerční potenciál nekonečně malých částic se rychle stává středem zájmu.

Důvěrně známé materiály - od zlata až po uhlík - vykazují překvapující a užitečné nové vlastnosti. Některé přenášejí světlo či elektřinu, jiné v tvrdosti překonají diamant nebo se mění v silný chemický katalyzátor. Výzkumníci navíc zjišťují, že malá dávka nanočástic může transformovat chemické vlastnosti a podstatu věcí, které je velikostí daleko převyšují. Vytvoří tak vše od opevněných krytů až po superúčinné palivové články.

Inženýři pracující s nanotechnologiemi mají zcela nové možnosti a prostředky, které překypují zázraky a zavánějí potenciálním bohatstvím. Nyní nastává čas sklizně. Během roku 2005 se velké i malé společnosti častěji pohrnou z laboratoří na trh s produkty založenými na nanotechnologiích. Spotřebitelé se s nanotechnologiemi setkají v podobě vozů Hummer, jejichž díly jsou odolné proti odření, u tenisových raket Wilson lépe přenášejícími sílu úderu nebo u golfových míčků navržených tak, aby létaly přímo.

Investoři budou zároveň zahlcováni spoustou smělých prohlášení. Počítačový gigant Hewlett-Packard například 2. února oznámil revoluci ve výrobě, která by mohla do deseti let přenést počítačové technologie daleko za dnešní křemík a tranzistory. "Znovu objevujeme počítač, ale nyní na molekulární bázi," tvrdí Stan Williams, šéf kvantového výzkumu firmy a spoluautor zprávy. Prozatím se nanotechnologie prosazují skromně.

Největší odbyt nanočástic obstarávají známé produkty, od kaučukových náplní v pneumatikách (odvětví s ročním obratem čtyř miliard dolarů) až po stříbro užívané v tradiční fotografii. Lux R esearch, newyorská poradenská firma zaměřená na trh s nanotechnologiemi, odhaduje, že se letos budou týkat průmyslově vyráběného zboží v hodnotě pouhých třinácti miliard. A to je jen o málo více než statistická chyba v celosvětové ekonomice.

Zdroj: Euro, 14.2.2005

Aktuality

NOVÉ SADY PRODUKTŮ pro AUTO nebo DŮM

Na základě přání našich zákazníků jsme pro Vás připravili skvělou NOVINKU! Speciální sady nano…

Více aktualit
Máte nějaké dotazy nebo připomínky?
Vaše e-mailová adresa:   
Váš dotaz:
2 + 3 = (antispam)
Souhlasím se zasíláním novinek a akcí
Registrace do newsletteru

Buďte v obraze s naším newsletterem! Zajímavé akce, slevy, trendy a novinky.Na Slovensko zboží přímo nedodáváme. Pro nákup funkčního oblečení nanosilver kontaktujte našeho obchodního partnera na Slovensku Komfort-shop, s.r.o. paní Ing. Žaneta Mareková +421 911 833 444, www.komfort-shop.sk a pro nanoprodukty kontaktujte Nanotrading® s.r.o pán Michal Haluza +421 907 046 046, www.nanoshop.sk

Zajímají Vás naše novinky? Chcete si nakoupit s výraznou výhodou?
Pokud se registrujete k odběru novinek, získáte od nás 50 Kč na nákup.

cyklo dres, ponožky na kolo, sportovní sukně, sportovní podprsenkaOdebíráním newsletteru jsem si přečetl/a upozornění, které se týká ochrany os. údajů a bezpečnosti.