Zavolejte nám (Po 12-17, Út-Čt 8-17, Pá 8-16:30)

Nanotechnologie při výrobě betonu

admin hlavní 01. 03. 2011 Nanotechnologie v médiích

Total Performance ControlTM je nový koncept firmy Degussa určený speciálně pro výrobce transportbetonu. Označuje se tak technologie, která umožňuje mít spolehlivě pod kontrolou celý proces výroby, transportu a ukládání betonu od jeho počátku až do konce, od stavu čerstvého betonu až po jeho zatvrdlou podobu.

Koncept Total Performance ControlTMje založen na nedávno vyvinutých produktech Glenium(r) SKY využívajících nanotechnologie. Ty řídí chování betonu na úrovni molekulární interakce mezi polymerem a zrnem cementu.

Nanotechnologie využívá jevy a skutečnosti v měřítku nanometru. Jedním z příkladů takového postupu na nano úrovni může být studie a následné řízení vlivu polymeru na hydrataci cementu. Nanotechnologie umožňuje využít molekulární interakce k projektování chování betonu a k dosažení jeho požadovaných parametrů. Chování betonu bylo dosud ovlivňováno empiricky metodami pokusů a omylů.

Glenium(r) SKY je skupina produktů, které jsou založeny na nových speciálně formulovaných polymerech, navržených vývojovým oddělením koncernu Degussa. Stav současného poznání technologie u produktů Glenium(r) SKY umožňuje řídit dva odlišné parametry důležité pro chování a vlastnosti betonu - prodlouženou dobu zpracovatelnosti a zajištění nízkého poměru voda/cement.
Idea Total Performance ControlTMdává poprvé v historii výroby transportního betonu všem účastníkům výstavby (výrobci transportbetonu, stavební firmě, projektantovi) jistotu, že zpracovaný beton má skutečně kvalitu, na kterou byl navržen, od výroby betonové směsi na betonárně přes transport po ukládání na stavbě včetně procesu tvrdnutí.

Zdroj: Materiály pro stavbu, 13.4.2005