Zavolejte nám (Po 12-17, Út-Čt 8-17, Pá 8-16:30)

Nanotechnologie pomohou proti rakovině

admin hlavní 01. 03. 2011 Nanotechnologie v médiích

V USA zahájili široce založený program využití nanotechnologických metod v boji proti rakovině. Od štědře financované ofenzívy si lékaři slibují především nové metody diagnostiky i prevence a léčbu s omezením nepříznivých vedlejších účinků.

Kampaně proti rakovině mají v USA tradici; známý je například velkorysý program vyhlášený administrativou prezidenta Nixona v 70. letech minulého století, který měl být jakousi obdobou Kennedyho vítězství v závodech o Měsíc. I když se v tomto případě drtivý triumf nedostavil, kampaň alespoň pomohla při koordinaci výzkumu.

To je také hlavním cílem současného programu, který usiluje o propojení nanotechnologického výzkumu s lékařským. Je naplánován na pět let a realizaci má na starosti agentura s názvem Národní instituty zdraví (National Institutes of Health) sdružující několik desítek zařízení medicínského výzkumu. Federální rozpočet na program přispěje úctyhodnou částkou 144 miliónů dolarů.

Strategie začlenění nanotechnologií do boje proti rakovině má na starosti nově založená Aliance pro nanotechnologie v onkologii, která vypracovala plán s názvem Cancer Nanotechnology Plan. Počítá se především s vývojem nových metod diagnostiky, které odhalí nejranější stadia nemoci - pokud možno již ve stadiu prvních několika málo rakovinných buněk. Tyto metody mají být také podstatně šetrnější k pacientům než současné. Jiným směrem výzkumu je využití nanotechnologií při dopravě cytostatik přímo k nádoru, což omezí vedlejší účinky léčby. Zpočátku se strategie zaměří především na ty postupy, které mají naději na rychlé zavedení do klinické praxe. Plán však počítá i s hledáním nových směrů boje proti obávané nemoci.

Zdroj: Právo, 31.3.2005