Zavolejte nám (Po 12-17, Út-Čt 8-17, Pá 8-16:30)

Smutná zpráva z Dakaru

admin hlavní 11. 01. 2012 Kalendář

ALEŠ LOPRAIS V 9. ETAPĚ HAVAROVAL

 

     
   
 

 

     
 
Posádka Aleše Lopraise měla v průběhu 9. Etapy Rallye Dakar nehodu s vážnými následky, které neumožnily její další setrvání v soutěži. Do té doby si vedla skvěle, vyhrála osmou etapu po dvou druhých místech, držela se na druhém místě v kategorii kamionů a i v 9. Etapě se dlouho pohybovala v čele pořadí po nesmírně vypjatém souboji s Gerardem de Rooyem i ostatními soupeři.
 

Bohužel, soutěž skončila pro Alešovu posádku krutě v místech, kde se neměřil čas, mezi 340. a 460. kilometrem, na rovném asfaltovém úseku, v tzv. neutralizační zóně.

„ Na 374. kilometru etapy jsme bohužel měli fatální nehodu. Na přejezdovém úseku jsem po velmi těžké a vypjaté první části etapy nechal řídit mechanika Petra Almášiho, kterého bohužel přemohl mikrospánek. Já i navigátor Michal Ernst jsme bohužel také usnuli. Probudil jsem se v momentě, kdy se vůz začal řítit do obrovské rokle. Křičel jsem na Almiho, ale ten nereagoval. Náraz to byl šílený. Okamžitě se utrhla obě přední kola a auto udělalo několik kotrmelců přes přední osu. V okamžiku bylo po všem,“ řekl k nehodě Aleš Loprais.
 
Prioritou se rázem staly úplně jiné věci. Zpočátku to vypadalo, že je posádka InstaForex Loprais Teamu jen potlučená, ale nakonec bylo třeba zásahu pořadatelské helikoptéry. „Hlavní bylo dopravit nás všechny k ošetření. Celý transport trval úmorné tři hodiny, na vrtulník jsme čekali přes hodinu. Momentálně jsme v nemocnici v Iquiqe. Mám zlomené dva obratle a Petr má otřes mozku. Michal naštěstí vyvázl bez následků,“ pokračuje Aleš.
 
Po celoroční přípravě nového, velmi konkurenceschopného vozu i celé posádky, jakož i po precizně vybudovaném průběžném výsledku, za který Aleš sklízel respekt lidí nejen přímo na soutěži, tak přišel krutý a náhlý konec: „Pro letošní Dakar jsme já i celý tým udělali maximum, včetně vítězné Silk Way Rally i dosavadních etapových dojezdů, kdy jsme měli nakročeno ke skvělému výsledku. Chtěl bych podpořit Petra Almášiho. Vím, že si to bude dlouho vyčítat, ale mikrospánek přemohl už řadu lidí. Stále jsme skvělý tým a po rekonvalescenci bychom chtěli opět bojovat o dakarský titul. Děkuji všem partnerům i fanouškům za jejich ohlasy, je jich neuvěřitelně mnoho a moc nás těší jejich podpora. Muchas Gracias z Hospital de Iquiqe,“ uzavírá Aleš.
 
Celý tým se po zbytek dne soustředil na repatriaci havarovaného kamionu na místě nehody a nutno podotknout, že v soutěži zůstává ještě druhý vůz, Bonver Dakar team Tomáše Vrátného, jehož posádka etapu dokončila. V bivaku jí po dojezdu logisticky i zázemím pomohly další české týmy,  za což jim patří velký dík.