Zavolejte nám (Po 12-17, Út-Čt 8-17, Pá 8-16:30)
Oblečení z nanomateriálů, které lidem pomáhá (nejen) v práci

Oblečení z nanomateriálů, které lidem pomáhá (nejen) v práci

Veronika Sluníčková 22. 08. 2018 Kalendář

Nanotechnologie jsou nové technologie, které nejsou běžným okem vidět a dokáží i doposud neznámé věci. Častokrát připomínající laické veřejnosti science fiction.

Jejich využití lze uplatnit v různých odvětvích a vědci stále pracují na jejich efektivnějším využití pro společnost. Jedním z odvětví, kde se nanotechnologie objevují, je i oděvní průmysl. V něm již dnes nalezneme výrobce oblečení, kteří pomocí nanotechnologií přidávají do vláken oděvů například nanočástice stříbra s antibakteriálními účinky. A nejen to. Pomocí nanotechnologií dokáží vytvořit i přípravky, které funkčnost oblečení zdokonalí na úroveň, která už začíná být komerčně známá.

Jaké funkce může mít oblečení z nanomateriálů s molekulami stříbra obsaženými ve vláknech?

Zabíjí bakterie, které vznikají při pocení a zabraňuje tak zápachu. Působí preventivně proti plísním a mykózám. Je šetrné k ekzémům. Nevyžaduje časté praní.

Zajímavost: Ionty stříbra ovlivňují látkovou výměnu buněčného systému bakterií, potlačují dýchání a bazální metabolismus na elektronové úrovní a dopravu substrátu v buněčné membráně. Baktericidní a fungicidní účinek stříbra je zajištěn jeho přímým průnikem do bakterie a jeho reakcí s -SH skupinami oxidačních metabolických enzymů, bakterie tak hyne „udušením“, resp. zablokováním metabolismu. Další antibakteriální účinek je důsledkem uvolňováním aktivního kyslíku. U bakterií tak nevzniká rezistence vůči iontům Ag, což je velká výhoda proti široce používaným antibiotikům.

 

Ve chvíli, kdy jsou do oděvů zakomponována i vlákna Coolmax, nabývá oblečení dalších funkcí

Odvádí vlhkost (oblečení rychleji schne), lépe reguluje teplotu na povrchu těla a vytváří tak pocit chladivého efektu

Zajímavost: Vlákna Coolmax® obsahují “kanálky” pro odvod vody, díky nímž pot aktivně sám vzlíná a rychleji se odpařuje. Proto má oblečení s obsahem těchto vláken schopnost autoregulace teploty a odvodu vlhkosti. Tyto funkce oblečení napomáhají lidem k tomu, aby se v práci cítili komfortně. Tento pocit těla vede k lepšímu stavu mysli (nositel oblečení nemusí řešit nežádoucí pachy, mokré kruhy na oblečení, pocit že “není ve své kůži”, atp.), který má za účinek větší koncentraci při práci a zvýšenou profesní efektivitu. Při provedené studii vlivu pracovního oblečení na výkonnost zaměstnance bylo zjištěno, že bez funkčního pracovního oblečení dochází ke snížení pracovní výkonnosti až o 70 minut během standardní pracovní směny. Je to dáno hlavně negativními a rušivými pocity u nevhodného oblečení.

 

Pro větší výkonnost materiálů se také dají na oděvy aplikovat další nanotechnologické přípravky. Jedním z nich je například Permatex, který má hydrofobní účinky a po jehož aplikaci nabydou oděvy a textilie nových vlastností.

  • vodoodpudivost
  • ochrana proti povětrnostním vlivům
  • zpevnění textilie proti otěru
  • ochrana během nepříznivých klimatických podmínek (sníh, déšť, bláto)

Zajímavost: Vodoodpudivost si můžeme představit jako efekt lotosového listu. V momentě, kdyaplikujeme hydrofobní přípravek na tkaninu, voda do látky nepronikne a při stékání z povrchu s sebou smývá nečistoty.

Jedním z hlavních značek představitelů nanotechnologického oblečení je česká značka nanosilver®, která se vývojem funkčních oděvů zabývá již čtrnáct let. V oblasti nanotechnologií není na našem trhu jediná. Česko je jedním z inkubátorů nanotechnologií ve světě vůbec a čeští vědci v této oblasti stále nalézají nová a zajímavá využití nanočástic nejen v oděvním průmyslu.

 

Autor: Veronika Sluníčková