Tekutá Plachta umožňuje pro každý bazén využívat úspory energie bez jakýchkoliv estetických nebo praktických nedostatků. Tekutá Plachta je biologicky rozložitelná, transparentní kapalina, která vytvoří na povrchu hladiny bazénu neviditelnou vrstvu o tloušťce molekuly (monomolekulární vrstvu). Jde o unikátní systém úspory vody a energie pro váš bazén.
Tekutá Plachta – princip fungování
Již přes padesát let vědci věděli, že se monovrstva dokonale šíří po povrchu kapaliny a může výrazně snížit odpařování vody i energetické ztráty. Jde o jedinečný mechanismus, který způsobí rozložení monomolekulární vrstvy vlivem odpudivých sil vzniklých disociací iontových sloučenin při rozpuštění ve vodě. Záporné, stejně jako kladné ionty, se odpuzují a takový tenký film se rychle rozšíří po povrchu. Tekutá Plachta, na rozdíl od konvenčních bazénových krytů (např. plachty), které musí být odstraněny pro plavání, se rozevře vždy, když je voda dostatečně narušena. Jakmile se hladina uklidní, monovrstva se opět zformuje. V důsledku toho se Tekutá Plachta dokonale přizpůsobuje měnící se úrovni aktivity v bazénu po celý den. Flexibilní přikrytí vodní plochy tak pracuje kdykoliv je hladina opět v klidu. V příkladu tohoto výrobku je evidentní, kam se ubírá současná bazénová chemie a údržba bazénů.
Doporučené dávkování:
do otevřených bazénů - dávkujte Tekutou Plachtu v klidovém stavu vody. Dávkování 0,6 - 0,9 ml produktu na 1 m2 vodní plochy v intervalu jeden až tři dny.
do krytých bazénů - dávkujte Tekutou Plachtu v klidovém stavu vody. Dávkování 1,0 ml produktu na 1 m2 vodní plochy v intervalu jeden až tři dny.
do termálních bazénů a spa - dávkujte Tekutou Plachtu do svého spa a termálních bazénů v klidovém stavu vody. Dávkování 2,0 - 3,0 ml produktu na 1 m2 vodní plochy v intervalu jeden až tři dny* pro teplotu vody 34 - 36 0C.
*Interval dávkování je vždy určen mírou využívání bazénu a UV světlem. Intervaly dávkování jsou kratší při otevřeném bazénu, vyšším počtu návštěvníků bazénu nebo vyšší teplotě vody.
Dávkování provádějte pomalu, pomocí odměrky a to buď u kraje bazénu nebo do automatického dávkovacího systému. Tekuté plachta je nejvíce účinná, když je hladina bazénu klidná. Skladujte prostředek při pokojových teplotách. Pokud by se při nižší teplotě (pod 10°C) vytvořila gelová forma, vložte obal i s Tekutou plachtou do teplé vody, dokud se gel nezmění v kapalinu.
ČASTÉ OTÁZKY:
Pokud bude bazénové čerpadlo přes noc v provozu a hladina se bude jemně vlnit i vlivem větru, bude v tomto případě tekutá plachta fungovat?
Mírné vlnění hladiny, způsobené čerpadlem nebo větrem a pod. nijak neomezují funkčnost produktu. Samozřejmě, že maximálně klidná hladina je optimum :-)
Jak často musím dávkovat?
Četnost dávkování je dána několika faktory: využitelnost bazénu (počet hodin/dnů v čase, počet osob v bazénu, venkovní nebo vnitřní bazén atd. Pokud bazén využíváte denně a více osobami, pak je třeba dávkovat tekutou plachtu každý den. Pokud naopak bazén využíváte méně, pak můžete prodloužit interval dávkování na 2-3 dny.
Znehodnotí se tekutá plachta při průchodu bazénovou filtrací nebo solárním panelem nebo UV lampou?
Písková filtrace výrobku nevadí. Stejně tak je tekutá plachta vhodná pro filtry uhlíkové nebo skleněné. Rozměry aktivní látky plachty jsou na molekulární úrovni, takže snadno projdou filtry zpět do bazénu. Nehraje ani roli, jestli máte sání do filtrace pod hladinou bazénu nebo zda jde voda přepadem. Pokud je sání do filtrace pod hladinou a bazén je v klidu, pak je funkčnost tekuté plachty i po dobu zapnuté filtrace. Také zdroj pro ohřev vody nemá vliv na kvalitu nebo funkčnost výrobku. Degradace materiálu nastává až při teplotě 60°C.
Její použití naopak nedoporučujeme pokud je 100% filtrace ozonem. Touto technologií je materiál tekuté plachty degradován.
UV lampu (snad pro mikrobiální úpravu vody?) jsme zatím nezkoušeli.
Má tekutá plachta nějaký negativní vliv na bazénovou techniku nebo chemii?
Tento produkt nemá vliv na rozvody, potrubí, filtry, plasty nebo jakékoliv materiály. Výrobek je bez negativního vlivu na životní prostředí.
Funguje přípravek i ve slané vodě?
Ne, podle provedených testů to nefunguje.
Připravili jsme pro vás test funkčnosti Tekuté plachty (Liquid Pool Blanket): Abychom vám blíže vysvětlili, co se na hladině vody děje, nasimulovali jsme v naši laboratoři test, při kterém jsme srovnávali dvě nádoby s ohřátou vodou. V jedné nádobě (označena A) byla čistá voda, v druhé nádobě (označena B) byla voda s Tekutou plachtou.
Obr.1, Test probíhal při pokojové teplotě. Teplotu vody jsme měřili teploměrem a současně termokamerou.
kádinka bez TP kádinka s Tekutou plachtou
Obr. 2, Rozdíl v teplotě vody mezi oběma vzorky byl patrný okamžitě. Pohyboval se celou dobu testu kolem 3oC.
Obr. 3, Měřili jsme také úbytek vody odpařováním po jednom měsíci při pokojové teplotě. Voda v kádince A (vlevo) bez Tekuté plachty se odpařila proti vodě v kádince B s Tekutou plachtou (vpravo) o více jak 50% svého objemu.
Obr. 4, U velkých bazénů má tento rozdílný objem vody značný vliv na provozní náklady. A rozdíl v množství energie, potřebné pro ohřev vody o 30C u takového objemu vody, je už významnou položkou nákladů. S odpařováním vody souvisí negativně také vyšší vlhkost v prostoru a pachy z chemikálií.
Používáme výrobek ve vnitřním bazénu našeho wellness centra pravidelně. Měřením jsme skutečně zjistili snížení spotřeby elektrické energie pro ohřev vody. Rozdíl v teplotě vody na hladině bez tekuté plachty a při dávkování dosáhl 3°C.
Od začátku dávkování se také snížila koncentrace výparů chemie v ovzduší centra, které byla dříve pro citlivější zákazníky méně příjemná. Za nás spokojenost :-)
Jaroslav R.