Výběr oblečení pro outdoorové aktivity je dnes snažší
Eva Torčíková 25. 11. 2023 Nanotechnologie v médiích
Výběr oblečení pro outdoorové aktivity je dnes snazší než dřív, míní výrobce
Aktualizace: 25.11.2023 06:55 Vydáno: 25.11.2023, 06:55
Brno - Vybrat oblečení pro náročné outdoorové aktivity je v současnosti snazší než dřív a stále se objevují nové kroky, jak funkčnímu oblečení zlepšit vlastnosti. Za pouhé čtvrtstoletí se podařilo výrobcům a vývojářům docílit toho, že oblečení je ve srovnání s tím, co se používalo v 90. letech, extrémně lehké, pohodlné, udržuje tepelný komfort a odvádí vlhkost, řekla ČTK na brněnském festivalu zábavy a sportu Life! obchodní a marketingová ředitelka firmy NanoTrade Eva Torčíková. Firma vyrábí oblečení pod značkou nanosilver.
Do výroby funkčního oblečení v posledních letech vstoupily nanotechnologie, které dokážou materiálům a látkám dodat další užitečné vlastnosti. "Naše maminky nám ještě říkaly, ať se oblékáme jak cibule, čím více vrstev, tím nám bude tepleji. To už není potřeba," řekla Torčíková.
Na trhu jsou například trička z dvouvrstvého materiálu a při svléknutí člověk sice cítí, že je mokré, ale na těle vlhkost nepocítil. "Spodní vrstva dokáže odvést pot do horní vrstvy. Dříve k tomu člověk potřeboval dva kusy oblečení, aby všechen pot nezůstával na těle. Vyrábíme naše termotrička navíc tak, že mají strukturu pláství, které udržují teplo. A až když je tepla moc, tak je odvádějí pryč," uvedla Torčíková. Dodala, že i když je potřeba, aby tričko dobře tepelně izolovalo, může mít dnes jen okolo 100 gramů.
Zmíněné nanotechnologie umožnily vylepšovat vlastnosti moderních materiálů. "Na vláknech jsou pevně uchycené molekuly stříbra. Mají antibakteriální funkci, protože bakteriím znemožňují dýchat. Když jede člověk na hory, tak mu dnes stačí vzít si méně oblečení, které je navíc lehčí než dříve," dodala Torčíková.
Trička se stříbrem podle ní působí příznivě i na pokožku lidí s ekzémy. Stříbro likviduje bakterie, které se jinak při pocení mohou v drobných rankách na kůži množit. "Na trhu se objevuje i měď a další prvky, kterými se vývojáři snaží vlastnosti vylepšit. Experimentuje se i s kanálkovými vlákny, která umožňují lepší termoregulaci, ale zase nemusí být tak pevná. Je potřeba vlastnosti různých materiálů vyvažovat, protože nějaká vlastnost se může zlepšit a nějaká zhoršit. Záleží, pro jaký účel a pro jakého zákazníka je výrobek určený," řekla Torčíková.
Zmínila, že velkou popularitu získaly v posledních letech také výrobky s merino vlnou, což je vlna australských ovcí, která hřeje i za mokra. Někdy je naopak potřeba, aby oblečení ochlazovalo. "Pro tyto účely testujeme použití kolagenu," řekla Torčíková.
https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/2445063https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/2445063