Zavolejte nám (Po 12-17, Út-Čt 8-17, Pá 8-16:30)

admin hlavní 03. 01. 2012 Kalendář

Slíbili jsme zprávy z Dakaru, který odstartoval na Nový rok.
A protože tým Loprais plní slib a zprávy nám zasílá - tady jsou i pro vás, fanoušky Rallye DAKAR.

Dakar 2012 začíná: po první etapě Aleš Loprais kontroluje první desítku
V tichosti začala Rallye Dakar v argentinském letovisku Mar del Plata. Po silvestrovském slavnostním startu obsadil Aleš Loprais v úvodním speciálu 10. příčku.

Úvodní etapa z Mar del Plata do Santa Rosy nabídla lehké oťukávací menu v podobě 57 kilometrù dlouhé speciálky po prašných pistách na břehu moře, které ovšem zabíhaly lehce do vnitrozemí do malých dun. Aleš Loprais do ní startoval s číslem 501 jako druhý v pořadí za Rusem Eduardem Nikolajevem. Po celou zkoušku Aleš nejel zcela naplno a využil speciálku k vzájemnému sladění s novou posádkou. Nic to nevadilo, v polovině zkoušky stejně Nikolajeva, který také nejel ještě naplno, dojel.

"Dnes to celkem šlo. První polovina etapy byla po břehu moře a zabíhala do dun. Dojeli jsme Nikolajeva a více už netlačili na pilu, Nakonec jsme dojížděli pomalejší osobní auta, cesta byla hodně prašná a zúžila se, předjíždění nebylo snadné, tak jsme neriskovali a dojeli bez problémù. Odstupy jsou ostatně velmi malé," podotkl Aleš Loprais.

Zpomalení prvních dvou vedoucích posádek využili jezdci startující za nimi. Rychlé vozy holandských týmù tak zaujaly první příčky celkového pořadí. Právě rychlá plochá trať na tvrdém povrchu jejich určení ideálně vyhovovala. Zvítězil Marcel Van Vliet před Gerardem de Rooyem, Franzem Echterem a MIki Biasionem. Dlouho jsme na Dakaru neviděli etapu bez Kamazu v první pětici, ten na pátém místě byl navíc netovární z kazažského týmu Astana.

Dakarskou premiéru si odbyla posádka Bonver Dakar Teamu - Tomáš Vrátný nakonec etapu dokončil na 31. místě, když jej zdrželo zapadnutí při vyhýbání se jednomu ze zapadlých vozidel. Na místě nechal Tomáš Vrátný asi deset minut. Ve druhé etapě èeká závodníky nejprve dlouhý přejezd na start speciálky, která sama o sobě bude měřit 295 kilometrù. Úsek do San Rafael už nabídne klasické dakarské menu a patrně i podstatně záživnìjší prùběh než první etapa.