Zavolejte nám (Po 12-17, Út-Čt 8-17, Pá 8-16:30)
Nové technologie v oblečení

Nové technologie v oblečení

Eva Torčíková 21. 02. 2016 Nanotechnologie v médiích

Nové technologie jsou i v oblečení

Na slavnostním křtu sbírky zleva: Pavel Gryga, ilustrátorka Marcela .Brodová,  starostka Frýdlantu Helena Pešatová a starosta Pržna Petr Blokša.
Eva Torčíková otevřela v Místku prodejnu s novou generací oblečení, které využívá vlákna pokrytá stříbrem. Nosí je sportovci, ale pro své antibakteriální a termoregulační vlastnosti je stále častěji využívají i lidé, kteří nesportují nebo mají zdravotní problémy. Oblečení totiž téměř léčí a navíc v létě chladí a v zimě zahřeje.
Eva Torčíková za pultem prodejny v Ostravské ulici v Místku, která nabízí oblečení z vlákna nanosilver. Foto: Robert MročkaZvětšitEva Torčíková za pultem prodejny v Ostravské ulici v Místku, která nabízí oblečení z vlákna nanosilver. Foto: Robert Mročka

Pracovala jste ve školství, později v cestovním ruchu. Jak jste se od těchto oborů dostala k nanotechnologiím?
Zdánlivě to vypadá, že moje práce do roku 2010 a po nástupu do společnosti NanoTrade nemá nic společného. Společný jmenovatel se však dá najít celkem lehce. Je to marketing a s ním hledání cest k zákazníkovi a komunikace s ním. Je téměř jedno, jestli propagujete nabídku školy, regionální oblast nebo funkční oblečení. Pro mě je zásadní, aby nabízené produkty byly kvalitní a já se nemusela stydět za to, co dělám.  Pak beru práci pro tu „svou“ značku velmi osobně a hrdě.

Co vás zaujalo na novém oboru nanotechnologie, do kterého jste vstoupila? Jaké bylo první setkání s tímto oborem?
Obor nanotechnologie nejdříve zaujal mého muže, který se stal společníkem ve společnosti  NanoTrade, s.r.o. již v roce 2006 v Olomouci. V té době to byl zcela nový obor a naskytla se mu možnost být u jeho začátků v České republice. Své nadšení tehdy se svým společníkem přetavili do řady testů a ve spolupráci s Univerzitou Palackého v Olomouci zahájili pokusy s nanočásticemi železa a stříbra. Výsledky výzkumu pak vedly ke konkrétním produktům. Vzniklo polyesterové vlákno obohacené o molekuly stříbra, které jsou na něm pevně uchyceny a zůstávají po celou životnost vlákna, případně produktu, který je upleten či utkán z tohoto vlákna. Celá naše rodina i známí pak testovali první ponožky se stříbrem, které byly vyrobeny v České republice. A protože je manžel založen velice prakticky, nechtěl, aby zůstaly vědecké výsledky jen v šuplíku. Zahájili tedy výrobu a hledali cestu na český i zahraniční trh. Postupně jsme rodinné diskuse nad způsobem uvedení nových produktů na trh stále natahovali, až vznikla myšlenka: spojit své síly.

V čem spočívá ta zázračnost produktů, které nyní pod značkou nanosilver® prezentujete?
Od pradávna jsou známy antibakteriální vlastnosti stříbra. Jsou doloženy záznamy, kdy vložením stříbrné mince nebo lžičky do mléka starší generace prodlužovaly jeho trvanlivost. A to díky tomu, že stříbro umožní hubit množící se bakterie. Tuto vlastnost lze pak lehce přenést i na jiná místa, kde se množí bakterie. A těmi místy je například kůže, kde jsou zejména vlhká a teplá místa pro růst bakterií ideální. Proto vznikly ponožky, následně spodní prádlo, termoprádlo a další oblečení, které se dnes nabízí jako první vrstva, tedy to, které doléhá přímo na kůži. Tomuto oblečení říkáme funkční, protože má antibakteriální neboli bezzápachovou funkci. Naše oblečení navíc kombinujeme ještě s dalšími funkčními vlákny, které oblečení přidávají termoregulační vlastnosti – buď v zimě hřejí, nebo v létě chladí.

Ověřujete skutečné účinky oblečení?
Při vývoji produktů se zaměřujeme jak na laboratorní testování a certifikaci nezávadnosti, ale také na praktické otestování zkušenými sportovci. Pro toto zátěžové testování rádi volíme extrémní podmínky. Proto bylo naše oblečení testováno například v podmínkách závodu Rallye Dakar, kdy se teploty střídají od -10 po +40 stupňů Celsia a zároveň působí vysoká vlhkost vzduchu. Kolekce, kterou členové týmu testovali, nese jméno Dakar a je určena pro horké letní dny, protože působí až chladivě. Naopak kolekce, která se jmenuje Himaláje, je velmi hřejivá a byla testována ve výškách přes 8000 metrů. Nebojíme se ani srovnávacích testů, třeba v časopise Běhej nebo na portálu treking.cz

S kým na tomto testování pracuje, když se jedná o Rallye Dakar nebo sedmitisícové hory?
Ze známých tváří mohu jmenovat Aleše Lopraise, jezdce Rallye Dakar, nebo Markétu Hanákovou – dámu, která se jako první žena s kardiostimulátorem na světě dostala až do výšky 7200 metrů. Naše prádlo si otestoval také cestovatel Jiří Kolbaba, rybář Jakub Vágner, hokejový brankář Tomáš Duba nebo jezdec motorkářské kaskadérské skupiny Crazy day Adam Peschel. Nově spolupracujeme s golfovou nadějí Magdalenou Červinkovou, kdy se těšíme také na nové designy golfových triček.

Jmenujete celou škálu sportovců. Oblečení ale nemá sloužit jen špičkovým sportovcům, nebo se pletu?
Díky tomu, že funkční oblečení dnes používají sportovci z různých odvětví a my jsme výrobci, můžeme tvořit a vyvíjet oblečení a ponožky vhodné pro konkrétní skupiny – pro motorkáře, golfové hráče, cyklisty, turisty. A nejen to, antibakteriální funkce našeho oblečení je významná také pro osoby, které mají například kožní problémy, nadměrně se potí nebo pomáhá ženám s mykózami. Stříbro se pro ženu prostě hodí vždy. (úsměv)

Vidím, že vyrábíte i ponožky s vláknem nanosilver. Opravdu pak nejsou cítit nohy, když člověk po celý den nesundá boty z nohou? 
Ano, ponožky jsou základem oblečení i naší nabídky. Jejich velkou výhodou je, že řeší problém mnoha lidí, tedy nadměrné pocení nohou i zápach. Proto klidně i po celodenním nošení v uzavřené obuvi může člověk večer přijít na návštěvu a nemusí se bát trapasu, když si sundá boty. A nejen to, naši testeři i zákazníci mají ověřeno, že ponožky mohou nosit i týden. Někteří cestovatelé znají situace, kdy výměna oblečení opravdu není dříve možná a pak se toto hodí.  Proto nabízíme nejen společenské ponožky. Stejný problém se týká sportovců po tréninku nebo zápase. Když se v šatně se sejde 12 chlapů po volejbale a sundají si obuv, tak to je samozřejmě cítit. Naše sportovní ponožky a dresy si pochvaluje dánský univerzitní volejbalový tým i hokejisté klubu Lev Poprad a testovala je i mládež HC Frýdek-Místek.
Ponožky jsou vhodné i do lyžařských nebo trekových bot. Nezapáchají a jsou vyrobeny tak, že se neshrnují a nedělají otlaky.

Bavili jsme se o testování. Zajímalo by mne, zda také běžně nosíte oblečení z nanosilver vlákna.
Samozřejmě. Ráda nosím tričko z chladivého materiálu, avšak nosím víceméně oblečení ze všech našich kolekcí. Já, manžel a zejména syn, který je velký sportovec, už téměř jinou značku nenosíme.

Jsou tyto výrobky drahé?
Nejsou drahé, jsou srovnatelné s jiným funkčním oblečením, a to přesto, že vyrábíme v České republice a nevyužíváme levnou dětskou práci v zahraničí. Naopak je naše cena příznivější, pokud si uvědomíte, že nabízíme dva v jednom. Jsou to dvě funkce, které má naše oblečení, antibakteriální a termoregulační.

Kde vlastně máte zázemí?
Prodejnu jsme otevřeli v loňském roce v Ostravské ulici 1551 v Místku a také v Praze. Základem pro vývoj našich produktů jsou dvě vývojová oddělení: kanceláře a laboratoře máme v Dobré na VÚHŽ a v Olomouci, kde je sídlo firmy. Kromě textilních produktů jsme vyvinuli také produkty na ošetření a impregnaci různých povrchů, od textilií až po beton. Spolupracujeme také s Univerzitou Palackého v Olomouci, lékařskou a přírodovědnou fakultou a s Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou Ostrava, která má obor nanotechnologie. S Univerzitou Palackého jsme zkoumali hojivé účinky stříbra a zlata, s VŠB aditiva do nafty. Tam používáme nanočástice ceru, které umožňují lepší spalování nafty. Aditiva tím snižují spotřebu PHM, zvyšují výkon motoru a druhotným efektem jsou menší emise, takže ekologičtější provoz. Bohužel na tento produkt neslyší velké dopravní společnosti, aditiva si chodí kupovat soukromí dopravci.  Tato aditiva a impregnační produkty také prodáváme v naší prodejně v Ostravské ulici.

Obraťme list. Bavili jsme se o sportovcích. Jaký vztah ke sportu máte vy?
Myslím, že můžu poděkovat svému otci, který mě zasvětil do řady sportů, ať šlo o lyžování, stolní tenis a tenis. V poslední době mě baví badminton. Chodím jej hrát do Prestige Tennis Parku v Místku a do Polárky ve Frýdku, kde jsou nové kurty. S mamkou jsem zase v mládí prochodila snad celé Beskydy. Vztah k těmto horám ve mně zůstal do dnešních dnů. Proto zde ráda organizuji naše prezentační akce, tak zvané nanosilver dny. V říjnu 2015 to bylo setkání na Lysé hoře, nyní v lednu v lyžařském areálu na Bílé šlo o termo den, kdy jsme pomocí termokamery mohli lidem ukázat, jak je důležité správné oblékání v zimě. Už se těším na další nanosilver den, který tentokrát bude v podhůří Beskyd. Můžu prozradit, že nebudou chybět motorky a golfové hole.

Měla jste v Beskydech nějakou oblíbenou trasu?
Srdeční záležitostí pro mne vždy byl výstup na Lysou horu z Ostravice, kde jsme jezdili na chatu, nebo pohodová trasa z Grúně přes Švarnou Hanku na Bílý kříž. Byly to spíše procházky, na které moc ráda vzpomínám. Pracovně jsem pak poznala Beskydy z trochu jiné strany, kdy jsem mohla sledovat, jak se zlepšuje nabídka služeb a roste zájem turistů o ně.

Můžete prozradit, jak dlouho vám trvá výstup na Lysou z Ostravice?
Vím, že se jedná o trochu delší trasu, ale je opravdu krásná. Výstup pomalejší chůzí trvá přibližně dvě hodiny. Nejsem na nějaké sportovní výkony. To spíše můj syn, který se vrhl na adrenalinové sporty. Zde má možnost řádně otestovat naše výrobky a prezentovat značku nanosilver®

Určitě nežijete jen sportem. Chodíte třeba do divadla nebo kina?
Nepatřím mezi příznivce multikin. Mým nejoblíbenějším kinem je Vlast. Jsme s manželem a přáteli dlouholetými členy filmového klubu. Navštěvuji Mezinárodní festival zimních sportů a festival Snowfest či festival Cyklocestování, které se zde pořádají. Na těchto festivalech se promítaly i filmy „naší“ horolezkyně Markéty Hanákové Muztagh Ata a Nepálský trojboj. Své kulturní vzdělání si rozšiřuji i díky dceři, která studuje výtvarné umění v Ostravě a moc pěkně maluje. Už teď se těším na její výstavy.

Profil
Mgr. Eva Torčíková  se narodila 28.1.1964 v Ostravě. Vystudovala gymnázium a obor matematika -branná výchova na pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Po absolvování školy složila zkoušky na průvodce, aby mohla uplatnit svůj zájem o cestování. V roce 1989 se přestěhovala s rodinou do Frýdku-Místku. Pracovala na VOŠ Goodwill jako marketingová manažerka školy a vyučovala také předměty cestovního ruchu, později byla zástupkyní katedry cestovního ruchu na Slezské univerzitě v Karviné. Současně pracovala v organizacích místních až celostátních v rámci podpory cestovního ruchu (Agentura Beskydy-Valašsko, Asociace turistických regionů ČR, založila Klastr cestovního ruchu – KLACR).
Od marketingu služeb přešla v roce 2010 k budování značky v novém oboru nanotechnologií. Postupně převzala obchodní a marketingové řízení jednoho ze středisek společnosti NanoTrade, s.r.o., a to nanosilver® – produkty se stříbrem využívající poznatků z nanotechnologií.

https://www.nasepraha.cz/eva-torcikova-nove-technologie-jsou-i-v-obleceni/https://www.nasepraha.cz/eva-torcikova-nove-technologie-jsou-i-v-obleceni/