Zavolejte nám (Po 12-17, Út-Čt 8-17, Pá 8-16:30)

Výběr pro stonožky

admin hlavní 01. 03. 2011 Nanotechnologie v médiích

Otlaky a puchýře nám zdaleka nezpůsobí pouze nevyhovující obuv. Stejně tak můžou být příčinou špatně vybrané ponožky.

Otlaky a puchýře nám zdaleka nezpůsobí pouze nevyhovující obuv. Stejně tak můžou být příčinou špatně vybrané ponožky.

Dopřejte si každý den luxus v podobě dobře padnoucích příjemných ponožek

Pokud chceme mít nohy po celý den jako v bavlnce, měli bychom si zvolit pro každou příležitost vhodný druh ponožek. Jiné se totiž hodí do zaměstnání, další do společnosti a úplně odlišný typ užijeme při sportu. A v čem spočívá hlavní rozdíl? Jednotlivé druhy se liší gramáží a zejména látkovým složením.

Moderní technická vlákna místo silonu

Známou vlnu, bavlnu i nepříjemný silon postupně nahrazují CoolMax, Outlast, polypropylen, polyamid, polyakryl atd. Tyto materiály tvoří kostru ponožky. Někdy se jim také říká drenážní příze, protože povrch vláken výborně odvádí vlhkost z vašich nohou. Vynikající vlastnost, kterou od "dobré" ponožky očekáváte především. CoolMax má navíc vynikající stálost při praní i sušení. Po vyprání se na vašich ponožkách nevytvoří žmolky a ponožky se nevytahují. Novinka jsou vlákna s mikrokapslemi, jež absorbují přebytečné teplo a podle tělesné potřeby je rovnoměrně rozvádějí zpět k pokožce.

Aby držela na místě

Vzpomeňme si, jak nás dokáže "otrávit" ponožka, která si v botě dělá, co chce.
Několikrát za den ji musíme natahovat, přetáčet... Její stabilitu přitom zajistí pásky zvlákna Lycra. Většinou se používá jeden na nártu a druhý nad kotníkem. U některých typů existují i tzv. objímky paty ze stejného materiálu.

Na hory i do tělocvičny

 

V prodejnách se sportovními potřebami najdeme pro každou disciplínu speciální ponožky. Samozřejmostí by u nich měla být zesílená část v namáhaných místech, jako jsou špička, pata a nárt. Tím, že se zde vytvoří měkké "polštářky", snižuje se riziko otlaků. Jde o speciální polstrování pomocí jemných plyšových kliček, které vytvářejí ochranu proti puchýřům a tlumí nárazy při náročnějším pohybu.

  • Na svah: Na lyžování a snowboarding jsou určené lyžařské ponožky se speciální konstrukcí. Chrání nohu v místech, kde dochází k největšímu tlaku skeletu boty, tedy na nártu, kotnících a holeni. Některé mají navíc výztuhy na nejzranitelnější části nohy, achillovce. 
  • Běh: Pro tento účel se používají outdoorové ponožky. Důležité je, aby dobře seděly na noze a abychom zvolili správnou velikost, jinak si koledujeme o puchýře. 
  • Cyklistika: Na kolo si vybíráme co nejnižší ponožky, aby nehrozilo nebezpečí, že se při jízdě zapletou do středového převodníku. Cyklistické ponožky by měly být elastické, zesílené na špičce i patě. 
  • Na tenis: Už dávno neplatí, že oblečení na kurt musí být pouze bílé. Platí to i pro ponožky, které už bývají i šedé nebo bledě modré. Hlavně musejí perfektně držet na noze, aby se při prudkém pohybu neshrnovaly a netlačily. 
  • Do těžšího terénu: Dolní končetina za den vyprodukuje až 0,5 dl potu. Má-li pokožka zůstat hezky v suchu, je nutné pot nějakým způsobem odvést do dalších vrstev nebo ven z boty. Pro delší pochody v přírodě jsou proto určené trekové ponožky se zpevněným kotníkem a nártem, zesílenou špicí i patou. Průduchy v horní části zvyšují prodyšnost a rychlost odvodu vlhkosti. 

Pohoda od rána do večera

Za cenu kolem 200 korun dostanete ponožky s obsahem složky Nanosilver, které jsou zvláště vhodné do uzavřené pracovní obuvi, pro nohy se sklonem k mykózám i při pocitu studených končetin.

Naše ponžoky mají antibakteriální a deodorační účinky a tyto vlastnosti neztrácejí ani po opakovaném praní. Přitom si zachovávají všechny klady klasických ponožek - prodyšnost, pružnost a pohodlí.

Názor odborníka

Jiří Všetečka, produktový manažer firmy HUDY sport

V dnešní době neexistují jen jedny ponožky pro všechny příležitosti. Podle složení materiálu si můžeme vybrat pro každý typ aktivity ty nejvhodnější. Velkou roli samozřejmě hraje roční období. Pro horké letní dny jsou určeny výrobky s nižší gramáží, do zimy se nejlépe hodí ponožky, které mají dobré termoizolační vlastnosti. Do chladu se osvědčily produkty z materiálu merino, vlny australských ovcí.

Do moderních bot s membránou nedoporučuju nosit ponožky s příměsí bavlny, které jsou sice pohodlné, ale špatně se zbavují vlhkosti.

Důležitý je správný výběr velikostí a je věc výrobce, jaké označení zvolí. Pochopitelně záleží i na příměsi elastických vláken, ale materiál by měl být stálý, aby se nevytahoval ani po opakovaném praní. Vždy je třeba dodržet návod na údržbu, který musí být uveden na etiketě. Je dobré nakupovat ponožky ve specializovaných prodejnách, nechat si poradit od prodavače a neexperimentovat "výhodnými" nákupy levných ponožek bez označení, jaké jsou nabízeny třeba v tržnicích.

Ponožky se zdravotním lemem

 

Volné zakončení bez gumiček "nebrzdí" krevní oběh, snižuje únavu nohou a zabraňuje jejich otokům. Slouží jako prevence a podpora léčby křečových žil a celulitidy. Ponožky se zdravotním lemem by měli nosit především:

  • lidé s dědičnou dispozicí k tvorbě křečových žil 
  • ženy v průběhu těhotenství 
  • pacienti s prvními příznaky žilního onemocnění nohou (otoky, únava) 
  • lidé pracující v oboru, který vyžaduje dlouhodobé stání 

Možná nevíte

  1. Do bot s membránou musíme oblékat ponožky ze speciálních vláken, jinak se naruší systém odvádění vlhkosti od těla do dalších vrstev. 
  2. Systém rýh na nártu u trekkingových ponožek zajišťuje dokonalé vytvarování na jakoukoliv nohu. 
  3. Ponožky, v nichž je třeba i jen malé procento vlny, vždy pereme na "vlněný" program do 30 °C. 
  4. Ponožky šité do tzv. faje ("banánu") se díky zeslabení v ohybu nenakrčí a na nártu zůstávají napnuté. Podobně se zhotovují např. cyklistické kalhoty. 
  5. Asymetrické ponožky jsou určeny zvlášť na pravou a na levou nohu. Mají označení R/L. 

Pro děti

Nejmladší spotřebitelé pochopitelně nejvíce zajímá barva a vzor. Výrobci se předhánějí, aby jim vyhověli, takže jsou k dostání ponožky s opičkou, krtečkem i celou našitou hračkou. Pro kojence pak miniaturní hřejivé ponožky, například i s přídavkem léčivé byliny aloe vera, která má příznivý vliv na pokožku.

Pro batolata a menší děti se osvědčily ponožky s protiskluzovou úpravou, které jsou bezpečnější a můžou zabránit nepříjemným pádům. Důležité je při nákupu zkontrolovat, jestli mají volnější pružný lem, aby nožičku příliš nestahoval.

Ekologická varianta 

Ochránci životního prostředí si nejspíš vyberou ponožky, které jsou zhotoveny z příze vyrobené výhradně z nebarvených přírodních vláken. Tkanina obsahuje 30 až 45 % jemné ovčí vlny merino, z níž se rostlinné nečistoty neodstraňují chemickými rozpouštědly, ale pouze mechanickou cestou. Finální výrobek není dobarvovaný ani bělený. 

Na velikosti záleží 

Občas nás při nákupu může zmást různé značení velikostí ponožek. Asi bude nejlepší vyšetřit si chvilku a hezky celé rodině přeměřit nohy. Podle zjištěné délky chodidla v centimetrech pak nejsnáze odhadneme odpovídající velikost. 

K lepší orientaci poslouží následující tabulka

Dospělí
Délka chodidla (velikost německá/anglická)
22,4 až 22,9 cm (36/3,5)
23,0 až 23,6 cm (37/4,5)
23,7 až 24,3 cm (38/5)
24,4 až 24,9 cm (39/6)
25,0 až 25,6 cm (40/6,5)
25,7 až 26,3 cm (41/7,5)
26,4 až 26,9 cm (42/8)
27,0 až 27,6 cm (43/9)
27,7 až 28,3 cm (44/9,5)
28,4 až 28,9 cm (45/10,5)
29,0 až 29,6 cm (46/11)
29,7 až 30,3 cm (47/12)
30,4 až 31,0 cm (48/12,5)
31,1 až 31,7 cm (49/13,5)
31,8 až 32,2 cm (50/14)

Děti
Délka chodidla (velikost):
13,8 až 14,3 cm (23)
14,4 až 14,9 cm (24)
15,0 až 15,5 cm 25)
15,6 až 16,2 cm (26)
16,3 až 16,8 cm (27)
16,9 až 17,4 cm (28)
17,5 až 18,1 cm (29)
18,2 až 18,7 cm (30)
18,8 až 19,4 cm (31)
19,5 až 20,1 cm (32)
20,2 až 20,7 cm (33)
20,8 až 21,5 cm (34)
21,6 až 22,3 cm (35)

Další možnost značení
XS - 36 až 38 M- 41 až 44
S - 38 až 41 L - 44 až 48

Zdroj: Květy, 19.5.2005